Deguonies terapijos namuose tikslas – padidinti kraujo įsotinimą deguonimi ir taip užtikrinti gyvybinių organų veiklą.

Žemiau pateikiami atsakymai į dažniausiai pateikiamus klausimus apie deguonies terapiją, gydymą ir naudojimąsi.

Deguonis sudaro 21% mūsų įkvepiamo oro. Tai žmogui gyvybiškai reikalingos dujos, kurios dalyvauja oksidacijos procese. Be deguonies organizmas negali pasisavinti gyvybei reikalingų medžiagų.

Įkvėpimo metu plaučiuose atsiradęs deguonis netrukus patenka į kraują ir per kraujotakos sistemą pasiekia žmogaus kūno audinius bei organus. Sveiko žmogaus plaučiai ir kraujotakos sistema sugeba užtikrinti normalų deguonies kiekio kraujyje lygį.

Ramybės metu deguonies poreikis mažesnis, tačiau padidėjus fiziniam aktyvumui padidėja ir deguonies poreikis, kurį organizmas kompensuoja padažnėjusiu kvėpavimu bei dažnesniu širdies susitraukimų dažniu. Jei bent viena sistema, dalyvaujanti deguonies apytakoje, yra pažeista – palaipsniui vystosi kvėpavimo funkcijos nepakankamumas, t. y. deguonies badas organizme.

Iš pradžių atsiranda dusulys fizinio krūvio metu, vėliau intensyvėja, vargina net ramybėje. Dėl deguonies bado kenčia visų organų veikla: blogėja širdies darbas, prastėja atmintis, nyksta raumenys. Kartais medikamentinio gydymo neužtenka, skiriama oksigenoterapija – gydymas deguonimi.

Jei tyrimai rodo, kad deguonies kiekis jūsų kraujyje yra didesnis nei 60 mmHg ar saturacija (SpO2) yra didesnė nei 90%, tuomet kvėpavimo funkcijos nepakankamumo nėra ir gydymo deguonimi jums nereikia. Tačiau jei deguonies kiekis yra mažesnis – jums reikalingas gydymas deguonimi.

Dažniausios ligos:

 • lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL)
 • intersticinės plaučių ligos
 • plaučių hipertenzija
 • išeminė širdies liga ir širdies nepakankamumas
 • astma
 • plaučių arterijų trombembolija
 • plaučių vėžys ar kitos lokalizacijos navikų metastazės plaučiuose
 • nervų sistemos ligos

Ligos paūmėjimas lemia dažną atsidūrimą ligoninėse, kur pagrindinis gydymo būdas – kvėpavimas papildomu deguonimi. Namuose naudojant deguonies koncentratorių gausiai sumažinamas neplanuotų apsilankymų ligoninėje skaičius, tai nekelia papildomo rūpesčio ir suteikia galimybę tikslingai gydytis pažįstamoje ir jaukioje namų aplinkoje.

Namuose taikoma ilgalaikė deguonies terapija padeda jaustis energingesniems ir palengvina kasdienį gyvenimą. Tyrimais nustatyta, kad naudojant ilgalaikę deguonies terapiją:

 • pailgėja gyvenimo trukmė;
 • sumažėja dusulys;
 • pagerėja plaučių hemodinamika (kraujotaka);
 • sumažėja per didelis eritrocitų kiekis, atsiradęs kaip kompensacinis mechanizmas į nuolatinį deguonies badą ir sąlygojantis padidėjusį kraujo klampumą;
 • pagerėja fizinio krūvio toleravimas, gyvenimo kokybė bei psichologinė pacientų būklė.

Didelės apimties klinikiniai tyrimai parodė, kad deguonies naudojimas 16 val. per parą pailgina lėtine obstrukcine plaučių liga (LOPL) sergančių ligonių, kuriems pasireiškia hipoksemija (deguonies koncentracijos kraujyje sumažėjimas) gyvenimo trukmę.

Jei jums buvo paskirta deguonies terapija, vadinasi, jūsų organizmui trūksta deguonies. Taigi kuo greičiau pradėsite gydytis deguonimi, tuo greičiau sumažės deguonies badas – tuomet pagerės gyvybiškai svarbių organų veikla, pailgės jūsų gyvenimo trukmė.

Valstybinė ligonių kasa (VLK) skiria deguonies kompensavimą kai pacientams yra diagnozuotos ligos, kuriomis sergant pasireiškia lėtinis kvėpavimo nepakankamumas.

Suaugusiųjų sveikatos būklė turi atitikti vieną iš dviejų kriterijų:

1. parcialinis deguonies slėgis (PaO2) yra mažesnis (arba lygus) nei 55 mmHg arba arterinio kraujo įsotinimas deguonimi (SaO2) yra mažesnis (arba lygus) nei 88%, jei nėra ligos paūmėjimo;

2. PaO2 yra mažesnis (arba lygus) nei 59 mmHg arba SaO2 yra mažesnis (arba lygus) nei 89%, jei nustatoma plaučių hipertenzija, periferinės edemos dėl širdies nepakankamumo arba eritrocitozė (hematokritas viršija 55%).

Vaikų sveikatos būklė turi atitikti šiuos kriterijus:

kvėpuojant aplinkos oru, SpO2 yra mažesnė (arba lygi) nei 92% ir (arba) ilgiau kaip 5% matavimo laiko išlieka mažesnė nei 90%, o parcialinis deguonies slėgis, nustatytas kapiliarinio arba arterinio kraujo dujų sudėties tyrimu, yra mažesnis nei 65 mmHg, jei nėra ligos paūmėjimo.

Daugiau informacijos apie kompensavimą LR Sveikatos apsaugos ministro įsakyme V-875 „Dėl ambulatorinio gydymo deguonies ir dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatais skyrimo ir šių medicinos priemonių (prietaisų) nuomos išlaidų kompensavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“. (2007-10-26)

Gydymosi deguonimi trukmę nustato gydytojas pulmonologas. Kai kurių ligų atveju deguonies terapija skiriama iki gyvenimo pabaigos. Jei gydymosi metu paciento savijauta pagerėja, pagerėja kraujo dujų rodikliai, – gydymą galima nutraukti, tačiau būtinas paciento stebėjimas, kad būtų galima laiku nustatyti kvėpavimo funkcijos nepakankamumą ir, esant reikalui, vėl skirti deguonies terapiją.

Pagrindinis namuose taikomos deguonies terapijos tikslas yra pagerinti paciento gyvenimo kokybę. Kai kurie klientai pasakoja, kad jautėsi nepatogiai jiems prijungus deguonies koncentratorių, tačiau deguonies terapijos poveikis sveikatai nusveria visus nepatogumus. Taip pat yra galimybė naudotis nešiojamaisiais deguonies aparatais. Šie koncentratoriai leidžia pacientams būti aktyviems ne tik namų zonoje (pvz., pacientai gali vykti pas gydytojus, į svečius ar parduotuvę).

Deguonies koncentratorių technologija užtikrina, kad nebūsite priklausomi nuo paslaugos tiekėjų, t.y. kadangi deguonies koncentratorius pats generuoja deguonį, nereikia pildyti ar keisti deguonies balionų, nerimauti jiems artėjant į pabaigą. 

 • Sutelkite dėmesį į tai, ką galite daryti naudodamiesi savo deguonies įranga, o ne į tai, ko negalite.
 • Jei deguonį naudojate ilgiau nei 16 valandų per parą, daugiausia dėmesio skirkite tam laikui, kurį kiekvieną dieną praleidžiate be deguonies įrangos, ir kruopščiai jį suplanuokite. Naudokite deguonį naktį, kad dieną turėtumėte laiko iki 8 valandų, per kurį jums nereikės koncentratoriaus.
 • Kiek leidžia galimybės, stenkitės ir toliau kasdien užsiimti jums patinkančia veikla.
 • Jei naudojatės mobiliuoju deguonies koncentratoriumi, kuo greičiau su juo išeisite iš namų, tuo greičiau prie jo priprasite. Jaustis nepatogiai dėl savo deguonies įrangos yra normalu, tačiau neleiskite, kad tai trukdytų jums mėgautis gyvenimu!
 • Į bet kokią reakciją į jūsų naudojamą koncentratorių reaguokite ramiai, pajuokaukite. Tai ypač veiksminga bendraujant su vaikais. Kai kurie žmonės net papuošia savo deguonies įrangą.
 • Besikeičiant aplinkybėms negyvenkite prisiminimais apie tai, koks jūsų gyvenimas buvo iki tol.
 • Tapkite paramos grupės nariu ir susipažinkite su žmonėmis, kurių situacija yra tokia pat kaip jūsų, esant reikalui kreipkitės pagalbos į psichologą.

Net ir taikant deguonies terapiją galite ir toliau justi dusulio simptomus. Pateikiame kelis patarimus, kaip galite pabandyti kontroliuoti arba sumažinti dusulį.

 • Jei naudojate inhaliatorius lėtinei obstrukcinei plaučių ligai ar astmai gydyti, atidžiai perskaitykite informacinį lapelį, kaip reikėtų taisyklingai jais naudotis, esant galimybei – paprašykite gydytojo patikrinti, ar teisingai tai darote. Taip pat dusulį mažina diuretikai, širdies darbą gerinantys vaistai ir kiti. Juos skiria gydytojas.
 • Sumažinkite tempą. Jei pastebite, kad jums pradeda trūkti oro labiau nei įprastai, sumažinkite tempą ir įprastus darbus atlikite šiek tiek lėčiau. Kvėpavimo pratimai. Specialūs pratimai, skirti kvėpavimo funkcijai gerinti, neleis taip greitai blogėti jūsų kvėpavimo sistemos veiklai. Normali kūno reakcija į oro trūkumą kvėpuojant yra greitas ir paviršutiniškas kvėpavimas. Kai jūsų plaučiai yra pažeisti, geriau kvėpuoti lėčiau ir kiek galima labiau atsipalaidavus. Stenkitės iškvėpti ilgiau nei įkvepiate, kad iš plaučių pašalintumėte užsistovėjusį orą.
 • Tinkamos padėtys atgauti kvapą. Atraskite padėtį, kurioje jums patogu būti, kol vėl pradedate normaliai kvėpuoti. Atsistokite rankomis atsirėmę, pavyzdžiui, į turėklą ar stalą arba atsisėskite ir rankas padėkite ant kelių. Svarbu, kad jūsų laikysena būtų tinkama (nugara tiesi) ir krūtinės ląsta nebūtų suspausta.
 • Likite ramūs. Svarbu išmokti kokių nors atsipalaidavimo metodų. Kai susijaudinate, jūsų raumenys įsitempia ir dėl to dusulio simptomai gali sustiprėti. Pasitarkite su jus prižiūrinčiais artimaisiais ar sveikatos priežiūros specialistais, jei pastebite, kad jus vis dažniau aplanko nerimo jausmas. Masažas. Kai kurie žmonės pastebi, kad masažas jiems padeda atsigauti po dusulio priepuolio. Paprašykite savo slaugytojo ramiais glostomaisiais judesiais pamasažuoti jūsų kaklą ir nugarą.

Minėti patarimai gali tikti ne visiems, o kai kuriems žmonėms gali tekti pasitelkti kelių priemonių derinį, kad pajustų palengvėjimą.

Gydantis deguonimi namuose, gydytojas nurodo gydymosi trukmę, t. y. valandų kiekį per parą, kada reikia naudotis deguonies aparatu, tačiau turėdamas pulsoksimetrą pacientas gali stebėti, kaip kinta deguonies kiekis jo kraujyje, įsitikinti, ar deguonies terapija efektyvi.

Kraujo įsotinimas deguonimi (SpO2) yra svarbiausias gyvybinis rodiklis pacientams, turintiems lėtinį plaučių nepakankamumą. Stebėdami savo sveikatos būklę galite įsitikinti terapijos nauda, susipažinti su situacijomis, kuomet deguonis yra labai reikalingas ar kuriais atvejais galite apsieiti be jo. Pulsoksimetras yra greitas ir efektyvus būdas sekti savo gyvybinius duomenis ir identifikuoti pablogėjimą.

Renkantis pulsoksimetrą ypatingai svarbu įsigyti geros kokybės prietaisą. Pigiausi variantai rinkoje nėra skirti rimtomis ligomis sergantiems pacientams ir dažnai negali užfiksuoti staiga nukritusios deguonies saturacijos kraujyje (SpO2). Mes rekomenduojame amerikiečių kompanijos Nonin pulsoksimetrus, kurie sėkmingai naudojami ne tik pacientų namuose, bet ir ligoninėse. Taip pat rekomenduojame ir Contec pulsoksimetrus, kurie yra laiko patikrinti ne tik mūsų klientų, bet ir gydymo įstaigose. Tai pigus, tačiau ISO standartus atitinkantis variantas.